Zinde Gençler Zafertepe’de

Kütahya Zinde Gençlik ve Spor Kulübü izci ve liderleri, Gençlik ve Spor Bakanlığınca desteklenen “Zinde Gençlerle Huzurlu Geleceğe” Projesi kapsamında Dumlupınar-Zafertepe gezisi düzenledi.

Kulüp merkezinden hareketle başlanan gezide ilk durak Zafertepe Çalköy oldu. Burada Kırık Kağnı ve Üç Komutan Anıtı’nı ziyaret eden izcilerin ikinci durağı yine Çalköy’de bulunan Zafer Anıtı oldu. Anıtın, 30 Ağustos Zaferini ve Türk Milletinin birlik ve beraberlik içinde olmasıyla zaferin kalıcı olabileceğini sembolize ettiği izcilere Proje Koordinatörü ve Sosyal Bilgiler Öğretmeni Bahadır Biçer tarafından anlatıldı.

Başkomutanlık meydan muharebesinin sevk ve idare edildiği noktada izcilere olaylar kronolojik sırası ile anlatılarak, atalarının yokluk ve imkansızlıklar içinde nasıl bir zafere imza attıkları vurgulandı. Buradan Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı’na geçen izciler proje koordinatörü eşliğinde Arif Nihat Asya’nın “Meçhul Asker” şiiri ile Necip Fazıl Kısakürek’in “Gençliğe Hitabesi” ni okudular.

İzcilerin son durağı Dumlupınar’daki şehitlik oldu. Burada şehit mezarlarını ve bazı şehitlerin çok küçük yaşta olmalarını gören izciler, dualarla tekrar ecdadını yad etti. Mehmetçik Anıtından Murat Dağı ve Gediz Ovasını izleyen izciler, Şehitliğin etrafında bulunan alanda piknik yaparak ve izci oyunları oynayarak gezilerini tamamladılar.

Gezi sonucunda gençlerin milli, manevi ve kardeşlik duygularının pekiştiği ve dedelerinin yaptıkları fedakarlıkları karşı minnet ve şükranlarının arttığı gözlemlendi.

gençlik, genel, kültür

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir