Zinde Gençlik Kuruluşun Beşiğinde

Zinde Gençlik ve Spor Kulübü izcileri “Zinde Gençlerle Huzurlu Geleceğe” projesi kapsamında 21 Mayıs 2016 Cumartesi günü Domaniç’te tarihi mekanları gezerek tarihe yolculuk yaptı.

Dernek merkezinden hareket eden izciler ve liderlerinin ilk durağı Çarşamba Köyü’nde bulunan Hayme Ana Türbesi oldu. Hayme Ana’nın hayat hikayesini ve öğütlerini dinleyen izciler  “Osmanlı Kadını” kavramını daha iyi anladılar. Türbeyi ve yanındaki müzeyi gezen izciler Hayme Ana’yı ve türbenin yaptırılmasına vesile olan II. Abdülhamid Han başta olmak üzere ecdadlarını Yasin-i Şerif okuyarak dualarla yad ettiler.

Domaniç bölgesinde izcilerin ikinci durağı Domaniç’e 3 km. uzaklıkta Domur köyünde Mızık çamı diye bilinen anıt ağaç oldu. Mızık çamı Hayme Ana’nın Osman Gazi bebek iken salıncak kurup salladığı rivayet edilen ve 1200 yaşında 1988 deki fırtınada yıkıldığı belirlenen bu ağacın tarihi izcilere liderleri tarafından anlatıldı.

Buradan Ilıcaksu Köyündeki mesirelik alana geçen izciler ılıca suyunda mola verip yemek yediler. İzci oyunları ve serbest zaman ile güçlerini toplayan izciler doğa yürüşü için enerji depoladılar.

Kaşalıç Mevki Pazaralanı Yürüyüş Parkurunda doğa yürüyüşü yapan izciler eşsiz doğanın tadını çıkararak, kuşların ve akarsuların sesleri eşliğinde yürüyüşlerini gerçekleştirdiler. Halat çekme oyunu ile gezilerini tamamlayan izciler, illerinde böyle mekanların olması sebebiyle çok şanslı olduklarını belirttiler.

Bu gezi ile amaçlanan iki hedefin olduğunu belirten Zinde Gençlik ve Spor Kulübü liderleri;

Birincisi Osmanlı’nın kuruluşuna şahitlik yapmış mekânları ve bu yüce medeniyetin harcını karan abide şahsiyetleri ebedi istirahatgahlarında ziyaret etmek, medeniyet yolunda, aidiyetimizi ortaya koymak;

İkincisi kentin beton duvarları arasına sıkışıp kalmış, doğadaki güzelliklerin farkında olamayan gençlerimize “doğadan bir şey almama, ayak izimiz dışında doğaya bir şey bırakmama” bilincini aşılamak olduğunu söylediler.

çevre, domaniç, gençlik, genel, kültür, spor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir